* ESC - закрити вікно пошуку
автори-військові
У Києві скасували лекцію автора через неетичність: що відомо?
25.04.2025
Антидискримінаційна комісія Києво-Могилянської академії заборонила письменнику та військовому Євгену Вряднику проводити лекцію «Героїчна порода: від Старої України до Третіх Визвольних змагань». Про це він повідомив на своїй сторінці у соцмережі Х.
Лекція мала відбутись 19 квітня 2025 в Культурно-Мистецькому Центрі НаУКМА.
«Сьогодні лівацьке керівництво Могилянки відмовило у проведенні в стінах Академії лекції про героїчну породу та воїнську верству України, яку ми готували на запрошення студентської спілки націоналістів. Прямо перед нами зачинили двері університету», — написав Євген Врядник.
За його словами, лекцію в стінах академії організовувала студентська спілка націоналістів «Український Студент». За тиждень до запланованої дати керівництво погодило проведення події, однак потім, за рішенням Антидискримінаційного комітету НаУКМА, скасувало її.
Приводом для скасування події стало анонімне звернення про заборону проведення заходу від представника університету.
У мережі користувачі, культурні дієвці та студенти НаУКМА підтримали рішення Антидискримінаційного комітету, заявивши, що не підтримують цінності культурної спілки «Авангард», представником якої є Врядник.
Серед цінностей спілки:
- Сучасний світ — це світ занепаду;
- Занепад спричинено трьома факторами: виродження старих еліт заміна старих еліт на нові, представлені носіями зловісних та огидних ідей повстання мас;
- Вихід зі стану занепаду існує;
- Вихід — це радикальне заперечення цінностей сучасного світу: ідей прогресизму, глобалізації, прав людини, рівності чи інших подібних речей;
- Заперечення цих цінностей має бути пов’язане з утіленням у життя цінностей та світогляду іншого порядку, абсолютно протилежних та ворожих сучасним;
- Ці цінності та цей світогляд ми називаємо героїчними;
- Головні частини героїчного світогляду такі: честь — як основний критерій для прийняття усіх життєвих рішень та вчинків; невпинна боротьба за свою духовну та кровну спільноту; прагнення до ієрархії; жадання гідної смерті; примат духовного над матеріальним; неприйняття егалітаризму.
«У ситуації з Євгеном Врядником, якого не пустили читати лекцію в НаУКМА, вся перчинка в тому, чому саме його туди не пустили. І не тому, що він військовий. Вже в першому розділі його книжки “Автаркія” ти спотикаєшся об “дегенератів, які відмовляються від продовження роду”, об тезу, що жінка може покохати лише воїна і “якою може бути історія кохання торгаша чи землероба”? А в третьому розділі на тебе взагалі чекає “армія маминої подруги” – німецько-нацистська, в кишенях солдатів якої був томик Ніцше. Це ж правда те, що варто наслідувати?», — написала українська письменниця та перекладачка Олександра Малаш.
На підтримку Врядника висловилось видавництво «Наш Формат», у якому у 2024 році вийшла книжка письменника «Автаркія. Самодостатність у сучасному світі».
У «Нашому Форматі» зазначили, що вважають неприпустимим «цензуру» в стінах університету та засуджують рішення керівництва НаУКМА.
«Українські військові мають право голосу. Вони щодня відстоюють нашу свободу на фронті, але, як виявляється, не можуть вільно говорити в українських університетах. Маємо надію, що подібні інциденти не повторяться. Києво-Могилянська Академія — університет із глибокими традиціями вільної думки. Саме тому так боляче бачити, коли його керівництво робить кроки, що суперечать цій спадщині, а інколи і звичайному здоровому глузду», — написали у видавництві.
Нагадаємо, у лютому 2025 року українського письменника, перекладача та журналіста Юрія Винничука розкритикували у мережі за колонку «Була колись розпусна епоха» про домагання та сексизм в університетах.
Читайте також: Дискредитовані премії й провальні програми держзакупівель: літературні скандали 2024
Зображення: пост Євгена Врядника у соцмережі Х
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості